În această toamnă, s-a reluat activitatea Centrului de Limbi Străine Ariel, din cadrul Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine a Universităţii din Bucureşti. Înfiinţat în 2001, Centrul Ariel organizează cursuri de limbi străine pentru diverse niveluri, pe tot parcursul anului şcolar, în grupe restrânse (maxim 14-15 cursanţi). Profesorii Centrului sunt cei mai buni absolvenţi ai Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine din cadrul Universităţii din Bucureşti, cadre universitare, masteranzi sau doctoranzi.

Anul acesta, perioada de înscriere este cuprinsă între 8 si 30 septembrie pentru toate limbile predate (engleză, germană, franceză, olandeză, suedeză, italiană, spaniolă, portugheză, japoneză, chineză, araba, turcă, limbi slave, română pentru străini, cursuri de pregătire pentru testele Cambridge, IELTS, TOEFL). Din aceasta toamna, se reiau si cursurile de engleza pentru afaceri si engleza juridica. Data de începere a cursurilor diferă în funcţie de completarea numărului de locuri, situându-se între jumătatea lunii septembrie şi începutul lunii octombrie. Pentru nivelul mediu si avansat, distribuirea cursanţilor în grupe se face pe baza unui test de plasare gratuit. Cursurile vor avea loc atât în sediul Facultăţii de Limbi Străine din str. Pitar Moş (în spatele Cinematografului Scala), cât şi în sediul Universităţii din str. Edgar Quinet (Piaţa Universităţii). Toţi cursanţii care finalizează un modul de studiu, primesc un certificat de participare ce conţine perioada desfăşurării cursului, nivelul de cunoştinte şi un calificativ bazat pe testele şi activităţile din timpul cursului. În cazul absolvirii unui curs complet, se eliberează o diplomă de absolvire.

Date de contact:

FACULTATEA DE LIMBI ŞI LITERATURI STRĂINE