Universitatea din Bucureşti acordă, din fonduri proprii şi prin concurs, burse de performanţă ştiinţifică studenţilor care au o activitate profesională foarte bună şi au înregistrat performanţe meritorii, în activitatea  de cercetare ştiinţifică, precum participarea la sesiuni ştiinţifice, publicarea unor articole, brevete.

Studentul care beneficiază de acest tip de bursă poate fi înmatriculat la orice domeniu/specializare din universitate, iar rezultatele academice trebuie să îl plaseze în primii 5% pe facultate la finele anului academic.

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine are atribuite un număr de 6 (şase) burse. Mai multe detalii despre calendarul competiţiei şi dosarul de concurs puteţi citi AICI.