• Competitiv pe plan internaţional şi desfăşurat în limba engleză, programul de master în studii americane cuprinde module cum ar fi: „Teorii, Strategii şi Practici în Studiile Americane,” „Istorie, politică şi sistem de guvernare,” „Societate, diferenţă şi diversitate,” „Construcţii identitare,” „Translaţie culturală,” „Comunicare mediatică,” „Cultura americană a imaginii,” „Relaţii euro–americane” şi un „Seminar Fulbright” oferit de profesori din SUA. Cadrele didactice care predau în program sunt profesori români cu stagii de specializare în SUA precum şi profesori americani aflaţi în România în cadrul schimburilor Fulbright.
  • Disertaţia pentru obţinerea titlului aprofundează cunoştiinţele candidaţilor în domeniul relaţiilor transatlantice, conţinând o perspectivă comparatistă asupra relaţiilor româno / euro-americane.
  • Studenţii vor efectua un stagiu de practică la instituţii interesate în angajarea lor, cum ar fi: Comisia Fulbright, Centrul Cultural American, Institutul Cultural Român, Asociaţia Pro-Democraţia, Centrul pentru Jurnalism Independent, Agenţia de Monitorizare a Presei, Centrul Naţional pentru Romi, Biblioteca Centrală Universitară, TVR (Discovery Channel), American International School of Bucharest, Institutul pentru Studierea Crimelor Comunismului, Asociaţia culturală “Jumătatea plină.”
  • Centrul de Studii Americane (CSA) a încheiat acorduri bilaterale cu Arizona State University, Phoenix, şi Kennesaw State University, Atlanta, Georgia, care permit transferul de credite. De asemenea, CSA are relaţii de colaborare cu Harvard University; Georgetown University; University of North Carolina at Greensboro; University of East Anglia, Norwich; John F. Kennedy Institute – Freie Universität, Berlin; Heidelberg University.
  • Specializarea permite absolvenţilor să ocupe posturi în învăţământ şi cercetare, mass media, edituri, publicitate, PR, în diverse domenii ale vieţii sociale, politice, culturale şi economice care implică relaţii cu Statele Unite, în instituţii centrale de profil, ambasade, organizaţii non-guvernamentale, fundaţii culturale, în alte sectoare care utilizează competenţe de comunicare corespunzătoare specializării. Ei vor putea fi angajaţi ca profesori în învăţământul liceal şi deopotrivă ca americanişti în învăţămîntul superior şi cercetare şi îşi vor putea continua studiile la nivel doctoral.
  • Un număr important de absolvenţi au beneficiat până acum de burse atât în Europa, cât şi în Statele Unite.
  • CSA pune la dispoziţia masteranzilor o bibliotecă şi o sală de documentare cu acces la Internet şi video. Masteranzii au acces şi la o sală de computere.
  • În limita locurilor disponibile, candidaţii admişi pot beneficia şi de cazare în cămin.
  • Programul se bucură de sprijinul constant al Comisiei Fulbright pentru România şi al Ambasadei Statelor Unite la Bucureşti.

PROCEDURA DE ADMITERE

SE POT PREZENTA ABSOLVENŢI DE LA ORICE FACULTATE CU PROFIL UMANIST, CARE CUNOSC LIMBA ENGLEZĂ.

VĂ AŞTEPTĂM ÎN IULIE!!

Examenul de admitere va consta din două probe obligatorii:

1. interviu;
  2. un proiect scris în engleză, pe o temă aleasă de candidat din culegerea de texte pentru admitere; proiectul va avea 4 pagini (scrise la 1.5 rânduri, font 12) şi va fi predat în ziua interviului.

Culegerea de texte pentru admitere şi programa sunt disponibile pe internet, la adresa www.americanstudies.ro [Secţiunea Graduate] şi la Centrul de Studii Americane,

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, Str. Pitar Moş 7-13, etaj 1, sala 4; Tel. 021-3181579 (int. 28).

Persoană de contact: Dana Mihăilescu, dana_mihailes@yahoo.com