A început admiterea la Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, ciclul de licenţă, sesiunea iulie 2012!

Comisia de Admitere funcţionează în sediul Facultăţii noastre din strada Pitar Moş, numărul 7-13 (click pe hartă pentru a o mări).

.

Procesul de admitere se desfăşoară pe mai multe etape, organizate conform următorului calendar:

• 9 – 18 iulie: înscrierea candidaţilor (cu posibilitate de prelungire – urmăriţi site-ul!)
  • 19 iulie: examenul scris pentru specţiile de Filologie şi Traducători
  • 21 iulie: examenul scris pentru secţia de Studii Americane
  • 25 – 26 iulie (aproximativ): afişarea rezultatelor
  • 26 iulie – 1 august: confirmarea locurilor – prima etapă.

Programul Comisiei de Admitere, în perioada înscrierilor, este

• 9:00 – 14:00 (între 9 şi 17 iulie)
  • 9:00 – 12:oo (în data de 18 iulie)

..

Numărul detaliat de locuri, la buget şi taxă, pentru fiecare secţie în parte, poate fi consultat AICI.

.

Taxa de admitere variază în funcţie de numărul de specializări pentru care optează candidatul, astfel:

• o specializare A – 150 ron
  • 2 specializări A – 200 ron
  • 3 – 5 specializări A – 250 ron

N. B.: Indiferent de numărul de înscrieri, este nevoie de un singur dosar-plic şi de un singur set de acte!

.

Toate celelalte informaţii necesare viitorilor candidaţi se regăsesc în Broşura de Admitere 2012. Prima parte a acesteia o puteţi citi, salva şi imprima de AICI. Broşura cuprinde:

• lista specializarilor A
  • lista specializarilor B
  • oferta facultatii pentru promotia 2012-2015, ciclul licenta
  • precizari cu privire la modalitatile / conditiile de admitere
  • observatii despre restructurarea invatamantului universitar in Romania
  • acte necesare pentru inscrierea la concurs
  • precizari privind locurile de la buget si locurile cu taxa
  • precizari privind sectiile de avansati si incepatori
  • precizari despre procedura de repartizare a specializarii B
  • precizari privind numarul de inscrieri posibile
  • limbile de concurs pentru examenul scris
  • conditii de admitere pentru candidatii olimpici
  • conditii de admitere pentru candidatii din Republica Moldova
  • conditii de admitere pentru candidatii de alta nationalitate decat cea romana
  • conditii de admitere pentru cetatenii statelor din spatiul Uniunii Europene si pentru cetatenii romani cu liceul absolvit in afara tarii
  • desfasurarea concursului de admitere: perioada de inscriere, organizarea probelor scrise, desfasurarea probelor scrise, perioada de corectura, afisarea rezultatelor initiale, afisarea rezultatelor finale si inmatricularea candidatilor prin Ordin semnat de Rectorul Universitatii din Bucuresti
  • informatii despre sectia de Traducere si Interpretare
  • informatii despre sectia de Limbi Moderne Aplicate
  • dinamica admiterii 2011
  • programele de admitere pentru sectiile cu examen scris: limba engleza, limba germana, limba rusa, limba franceza, limba italiana, limba spaniola, limba latina, limba portugheza, limba araba, limba chineza, limba japoneza, limba turca, limba romana

.

În plus, pentru candidaţii care doresc să se pregătească în vederea susţinerii examenului scris, există şi varianta tipărită a Broşurii de Admitere, care cuprinde, pe lângă informaţiile de mai sus, şi subiectele de concurs de la admiterea 2011, însoţite de rezolvările complete.  Aceasta poate fi încă achiziţionată, contra cost (25 de lei), de la casieria Admiterii.

.

Ca în fiecare an, Asociaţia Studenţilor din Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine (ASLS Romania) organizează proiectul Admiterea Online, în cadrul căruia voluntarii ASLS oferă asistenţă candidaţilor, atât fizic, în momentul înscrierii, cât şi online şi telefonic, pe toată perioada procesului de admitere. Pentru mai multe informaţii, consultaţi site-ul ASLS.