Începutul anului universitar 2012-2013 a marcat o premieră pentru Facultatea de Limbi și Literaturi Străine. Studenții s-au putut bucura de o Ceremonie de Deschidere de largă amploare, inițiativă întreprinsă pentru prima dată în istoria recentă a facultății noastre.

Evenimentul a avut loc în Aula Magna a Universității din București și a fost posibil datorită sprijinului Decanatului Facultății, întregului corp didactic, cât și datorită voluntarilor ASLS. Participarea studenților într-un număr destul de mare ne-a confirmat faptul că evenimentul a fost un adevărat succes și că va deveni o tradiție a Facultății de Limbi și Literaturi Străine.

Punctele culminante ale zilei au fost reprezentate de Cuvântarea cu ocazia deschiderii anului universitar a Domnului Decan, Prof. Dr. Liviu Franga și de lecția magistrală inaugurală ,,Cartea și Cărțile” a Doamnei Profesor Mihaela Irimia. Mai jos veți găsi atașate cele două discursuri.

Mulțumim celor care au făcut posibil acest eveniment și studenților care au fost alături de noi .

Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!

Lecția magistrală inaugurală ,,Cartea și Cărțile” a Doamnei Profesor Mihaela Irimia

Prezentare PowerPoint lecția magistrală inaugurală ,,Cartea și Cărțile” a Doamnei Profesor Mihaela Irimia