Universitatea din Bucureşti (Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă al Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine, Departamentul Servicii pentru Studenţi), Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România şi Asociaţia „Reţeaua de cultură” invită copiii de toate vârstele la primul festival rusesc de animaţie din România aflat sub semnul celei de a doua ediţii a Festivalului Kino+.

În perioada 1-3 iunie 2012, pe marele ecran din 8 oraşe ale României (Bucureşti, Timişoara, Tîrgu Mureş, Iaşi, Piatra Neamţ, Brăila, Tulcea, Constanţa) vor fi proiectate simultan cele mai bune filme de animaţie ruseşti de lung-metraj din ultimii ani. Copiii vor avea ocazia să cunoască cele mai îndrăgite personaje ale basmelor ruseşti, eroi ce provin dintr-o ţară aflată în imediata apropiere geografică, dar total necunoscuţi publicului din România.

Şcoala rusă de animaţie are o veche tradiţie şi va oferi în premieră, de Ziua Mondială a Copiilor  un periplu inegalabil pe tărâmurile fermecate precum ţara de peste trei mări şi nouă ţări sau regatul Şamahan, alături de Baba Iaga, Koşcei, Kikimora, motanul cel înţelept, ţari, voinici şi prinţese.

Afis - Week-end Kino+ pentru copii - General - small (453x640)

Festivalul de animaţie WEEK-END KINO+ PENTRU COPII 2012 va debuta în data de 1 iunie a.c. cu proiecţia filmului Ivan Ţarevici şi lupul (2011), regia Vladimir Toropcin.

Filmele sunt traduse de studenţii Universităţii din Bucureşti în cadrul Concursului de subtitrări KINO+ 2012.

Accesul va fi liber la toate proiecţiile Kino+ pentru toate categoriile de vârstă.

Pentru mai multe informaţii vizitaţi pagina www.kino-plus.ro

Programul şi locaţiiile festivalului:

BUCUREŞTI – Muzeul Naţional al Ţăranului Român

TULCEA – Teatrul „Jean Bart”

BRĂILA – Casa Tineretului

TÎRGU MUREŞ – Teatrul „Scena” – Bastionul croitorilor

TIMIŞOARA – Casa de cultură a Studenţilor

vineri, 1 iunie,

  • orele 14.00 Ivan Ţarevici şi lupul (2011)
  • orele 15.40 Belka şi Strelka: câinii stelari (2010)
  • orele 17.15 Aventurile Alionuşkăi şi ale lui Erioma (2008)

sâmbătă, 2 iunie,

  • orele 14.00 Cneazul Vladimir (2004)
  • orele 15.35 Spărgătorul de nuci (2004)

duminică, 3 iunie,

  • orele 14.00 Fata Cloanţa şi gaşca ei (2006)
  • orele 15.25 Cei trei voinici şi prinţesa din Şamahan (2010)

PIATRA NEAMŢ – Casa de Cultură a Sindicatelor

vineri, 1 iunie,

  • orele 14.00 Ivan Ţarevici şi lupul (2011)
  • orele 15.40 Belka şi Strelka: câinii stelari (2010)
  • orele 17.15 Aventurile Alionuşkăi şi ale lui Erioma (2008)

sâmbătă, 2 iunie,

  • orele 14.00 Cneazul Vladimir (2004)
  • orele 15.35 Spărgătorul de nuci (2004)

duminică, 3 iunie,

  • orele 11.00 Fata Cloanţa şi gaşca ei (2006)
  • orele 12.25 Cei trei voinici şi prinţesa din Şamahan (2010)

IAŞI – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”

vineri, 1 iunie,

  • orele 13.00 Ivan Ţarevici şi lupul (2011)
  • orele 14.40 Belka şi Strelka: câinii stelari (2010)
  • orele 16.15 Aventurile Alionuşkăi şi ale lui Erioma (2008)

sâmbătă, 2 iunie,

  • orele 14.00 Cneazul Vladimir (2004)
  • orele 15.35 Spărgătorul de nuci (2004)

duminică, 3 iunie,

  • orele 11.00 Fata Cloanţa şi gaşca ei (2006)
  • orele 12.25 Cei trei voinici şi prinţesa din Şamahan (2010)

CONSTANŢA – Cityplex Constanţa (Tomis Mall)

vineri, 1 iunie,

  • orele 14.00 Ivan Ţarevici şi lupul (2011)
  • orele 15.35 Belka şi Strelka: câinii stelari (2010)
  • orele 17.15 Aventurile Alionuşkăi şi ale lui Erioma (2008)

sâmbătă, 2 iunie,

  • orele 14.00 Cneazul Vladimir (2004)
  • orele 15.30 Spărgătorul de nuci (2004)

duminică, 3 iunie,

  • orele 14.00 Fata Cloanţa şi gaşca ei (2006)
  • orele 15.20 Cei trei voinici şi prinţesa din Şamahan (2010)

Organizatori: Universitatea din Bucureşti (Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă al Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine, Departamentul Servicii pentru Studenţi), Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România, Asociaţia „Reţeaua de cultură”

Coorganizatori: Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Teatrul „Jean Bart ” Tulcea, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara, Consiliul Județean Brăila, Prefectura Județului Brăila, Primăria Municipiului Brăila, Casa Tineretului din Brăila, Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”,  Casa de Cultură a Sindicatelor Piatra-Neamț, Teatrul Scena din Tîrgu Mureș, Primăria Tîrgu Mureș

Cu sprijinul Ambasadei Federației Ruse în România, Agenţia Federală „Rossotrudnicestvo”, Asociația Profesorilor de Limbă și Literatură Rusă din România, Inspectoratul Școlar al Municipiului București și Cityplex Constanța

Studiouri partenere: Centrul Naţional de Film, Paradise, Melnitsa animation, Argus International, Kinoatis, United Multimedia Projects, Cascade films

Parteneri: Switcher, Institutul Cultural Român, Asociația de Turism Munții Măcinului

Parteneri media: Radio România Junior, RFI România, TVR 3, Radio Delta, Radio Itsy Bitsy, Adevărul de Seara, Ziarul Obiectiv, Cinemagia, Cinema RX, Metropotam.ro, Autentic  Promotion, Ghimpele, LumeBuna.ro

Share This