Afis - Scoala de radioFacultatea de Limbi și Literaturi Străine găzduiește în perioada 20-23 noiembrie unele ateliere ale proiectului “Școala de Radio – Minoritățile în direct”.

Proiectul vizează organizarea de ateliere de lucru privind formarea de echipe de tineri jurnaliști inițiați în tehnica realizării de emisiuni radio, de la conceperea ideii, structurarea informație, documentare de teren, aranjarea în text și corectura, prelucrarea tehnică și difuzarea pe frecvențele radio. 125 de tineri minoritari din România, printre care și studenți FLLS, vor fi instruiți în arta și tehnica conceperii, realizării și publicării programei de radio a minorităților.

Organizatori: Comunitatea Rușilor Lipoveni din România

Parteneri: Televiziunea Română, Centrul Cultural Evreieșc din București, Universitatea București – Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Studio Vibe și Agenția Federală „Rossotrudnicestvo”.

Comunicat de presa – Scoala de Radio – Minoritatile in direct