11 APRILIE 2016 – Eveniment literar în Anul Shakespeare
la BIBLIOTECA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

Biblioteca Națională a României în parteneriat cu Facultatea de Limbi și Literaturi Străine și Facultatea de Matematică și Informatică, Universitatea din București, organizează în cadrul proiectului coordonat de prof. dr. Elena Liliana Popescu și lect. dr. Dușița Ristin, Universitatea din Bucureşti, luni 11 aprilie 2016, orele 17:00, în sala Mircea Vulcănescu a Bibliotecii Naționale a României (Bd. Unirii nr. 22, sector 3), un nou eveniment literar: Arta shakespeareană a cuvântului. Sonetele. Este a doua întâlnire din Seria de întâlniri poetico-matematice Poezie și Adevăr.
Participă profesori, cercetători, studenți, elevi și alți iubitori de poezie de diferite profesii și vârste. Invitați: prof. dr. Irina Grigorescu Pană, dr. Adrian G. Sahlean (SUA), conf. dr. George Volceanov. Evenimentul se va încheia cu o lectură poetică, în limba engleză și în traduceri.

11 apr 2016-04-