Domnul profesor univ. dr. Constantin Geambaşu, de la Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă al Facultății de Limbi și Literaturi Străine de la Universitatea din Bucureşti este laureatul de anul acesta al marelui premiu „Transatlantic” din Polonia. Acesta este un premiu pe care, începând din anul 2005, Institutul Cărţii din Cracovia îl acordă anual celui mai de seamă promotor al literaturii şi culturii polone în lume, persoanei care are realizări deosebite în acest domeniu. Laureaţi pot fi traducători, editori, critici, agenți culturali. Premiul constă în 10 mii de euro şi o statuetă realizată de arhitectul polonez Lukasz Kieferling.

Decernarea Premiului a avut loc în aula Collegium Maius a Universităţii Jagiellone din Cracovia. Premiul a fost înmânat de către Dariusz Jaworski, Directorul Institutului Cărţii, în prezenţa a peste o sută de invitaţi: diplomaţi, cadre didactice, cercetători ştiinţifici, traducători, critici literari, editori, redactori, ziarişti etc. Fesitivitatea a avut un amplu ecou mediatic.

ConstantinGeambasu