PLANIFICARE LICENŢĂ:

FILOLOGIE/STUDII CULTURALE

  • 18 IUNIE – Limbă și Literatură A / Studii Culturale:
    • Franceză – Sala 212 – ora 09.00, Edgar Quinet
    • Italiană – Sala 213 – ora 09.00, Edgar Quinet
    • Spaniolă – Amf. Maiorescu – ora 09.00, Edgar Quinet
    • Portugheză – Amf. Maiorescu – ora 09.00, Edgar Quinet
    • Filologie clasică – Sala 326 – ora 09.00, Edgar Quinet
    • Neogreacă – Sala 322 – ora 09.00, Edgar Quinet
    • Maghiară – Sala 1 – ora 09.00, Pitar Moș
    • Rromani – Sala 1 – ora 09.00, Pitar Moș
    • Studii Iudaice – Sala 1 – ora 09.00, Pitar Moș
    • Arabă – Sala Emerson – ora 09.00, Pitar Moș
    • Turcă – Sala Emerson – ora 09.00, Pitar Moș
    • Chineză – Sala Emerson – ora 09.00, Pitar Moș
    • Japoneză – Sala Emerson – ora 09.00, Pitar Moș
    • Engleză – Amf. Bogdan – ora 09.00, Pitar Moș
    • Studii Americane – Amf. Shakespeare – ora 09.00, Pitar Moș
    • Germană – Amf. Goethe – ora 09.00, Pitar Moș
    • Neerlandeză – Amf. Goethe – ora 09.00, Pitar Moș
    • Rusă – Amf. Puskin – ora 09.00, Pitar Moș
    • Slave – Cabinet Rusă – ora 09.00, Pitar Moș
  • 20 IUNIE – Limbă și Literatură B:
    • Franceză – Amf. Hașdeu – ora 09.00, Edgar Quinet;
    • Italiană – Sala 213 – ora 09.00, Edgar Quinet;
    • Spaniolă + Catalană + Portugheză – Amf. Maiorescu – ora 09.00, Edgar Quinet;
    • Greacă veche, Latină – Sala 322 – ora 09.00, Edgar Quinet;
    • Română – sala 117 – ora 9.00, Edgar Quinet;
    • Engleză – Amf. Bogdan și Amf. Shakespeare si Amf. Goethe – ora 09.00, Pitar Moș;
    • Germană + Suedeză – Amf. Twain și Amf. Emerson – ora 09.00, Pitar Moș;
    • Rusă – Cabinetul de rusă – ora 09.00, Pitar Moș;
    • Hindi, Persană – Cabinet – ora 09.00, Pitar Moș.
  • 22 IUNIE – SUSȚINEREA  LUCRĂRII (cu excepția studenților de la Engleză A/B înscriși la comisia de traduceri literare, care vor avea susținerea pe data de 29, împreună cu secția de Traducere și Interpretare);

TRADUCERE ŞI INTERPRETARE

  • 19 IUNIE – ENGLEZĂ (SCRIS);
    • Engleză – Scris – 19.06.2018 – Amf. Bogdan – ora 08.00 – Pitar Moș
  • 20 IUNIE – ENGLEZĂ (ORAL);
  • 22 IUNIE – FRANCEZĂ (SCRIS);
    • Franceză – Scris – 22.06.2018 – Amf. Hașdeu – ora 08.30 – Edgar Quinet
  • 23 IUNIE – FRANCEZĂ (ORAL);
  • 15 IUNIE – GERMANĂ (SCRIS);
    • Germană – Scris – 15.06.2018 – Amf. Bogdan – ora 08.30 – Pitar Moș
  • 16 IUNIE – GERMANĂ (ORAL);
  • 21 IUNIE – SPANIOLĂ, ITALIANĂ, RUSĂ (SCRIS + ORAL);
    • Rusă – Scris – 21.06.2018 – Cabinet Rusă – ora 08.30 – Pitar Moș
    • Italiană – Scris – 21.06.2018 – Catedră – ora 08.30 – Edgar Quinet
    • Spaniolă – Scris – 21.06.2018 – Sla 313 – ora 08.30 – Edgar Quinet
  • 29 IUNIE – SUSȚINEREA LUCRĂRII;

LIMBI MODERNE APLICATE

  • 18 IUNIE – PROBA A (ENGLEZĂ + LIMBA B) – ora 09.00 – Amf. Spiru Haret și Stoilow, Facultatea de Matematică, Edgar Quinet;
  • 20 IUNIE – PROBA B (DREPT + ECONOMIE) – ora 09.00 – Amf. Spiru Haret și Stoilow, Facultatea de Matematică, Edgar Quinet;
  • 22 IUNIE – SUSȚINEREA  LUCRĂRII;

 

GHIDUL LICENȚEI 2018AICI

Bibliografia poate fi consultată pe site-urile / la avizierele departamentelor.

ÎNSCRIERI:

  • 4-8 IUNIE, program 10:00-14:00
  • 11-13 IUNIE, program 10:00-14:00

ACTE NECESARE

ATENȚIE! Începând cu sesiunea iunie 2018, lucrările de licență și disertație se depun, în format fizic și electronic, la înscriere, conform art. 13 din Regulamentul de organizare și desfășurare a examenelor de licență și master în Universitatea din București. Departamentele vor recepționa lucrările în format fizic și electronic și vor viza cererea de înscriere în acest sens, ÎNAINTEA înscrierii la secretariat. Programul de depunere și adresele de email pot fi consultate AICI (în curs de actualizare).

Documentele de mai jos pot fi imprimate față-verso.

  • LICENȚĂ – Acte necesare pentru înscrierea la licență – AICI;
    • Fișă de lichidare – AICI;
    • Cerere de înscriere:
      • Limbă și Literatură – AICI;
      • Limbi Moderne Aplicate – AICI;
      • Studii Culturale – AICI;
      • Traducere și Interpretare – AICI;
    • Cerere de echivalare – pentru echivalarea probelor susținute anterior – AICI;
    • Tabel de colectare a datelor personale – AICI;

Toate documentele de mai sus se completează indiferent dacă absolventul susține sau nu lucrarea de licență! Candidații care nu doresc să susțină lucrarea vor menționa acest lucru în locul semnăturii profesorului coordonator, pe cererea de înscriere.

  • DISERTAȚIE – Acte necesare pentru înscrierea la disertație – AICI;
    • Fișă de lichidare – AICI;
    • Cerere de înscriere – AICI;
    • Tabel de colectare a datelor personale – AICI;

Pentru fișa de lichidare sunt necesare vize de la bibliotecă (secțiile BCU din FLLS), serviciul social și serviciul contabil (ambele în clădirea Facultății de Drept).

Documente necesare depunerii lucrării de licență / disertație (la departamente – programul va fi afișat AICI):
  • LICENȚĂ:
    • lucrarea de licență (imprimată + trimisă în format electronic prin email);
    • declarație de originalitate – AICI (se atașează lucrării scrise);
    • declarație depunere – AICI;
  • MASTER:
    • lucrarea de disertație (imprimată + trimisă în format electronic prin email);
    • declarație de originalitate – AICI (se atașează lucrării scrise);
    • declarație depunere – AICI;

ATENȚIE! Începând din sesiunea iunie 2017, cele două probe (examenele scrise, respectiv susținerea lucrării de licență) se desfășoară independent. Așadar, un student care nu a obținut notă de trecere la prima probă (examenele scrise) se poate prezenta la susținerea lucrării, urmând ca proba nepromovată să fie susținută într-o sesiune ulterioară.

 

 

Share This