Înscrieri
  • 3-6 iunie / 10-12 iunie
  • program 11:00-14:00

Comisiile de licență și disertație pot fi consultate AICI.

Eventualele contestații vor fi depuse conform instrucțiunilor comisiei de examinare, publicate împreună cu listele rezultatelor la avizier. În lipsa unor instrucțiuni explicite, contestațiile pot fi depuse la secretariatul facultății a doua zi după publicarea rezultatelor, în intervalul 11:00-12:00.

Planificarea probelor (LICENȚĂ)

FILOLOGIE/STUDII CULTURALE

  • 18 iunie – Limbă și Literatură A / Studii Culturale:
    • Franceză – amf. Hasdeu  – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Italiană – Sala 213 – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Spaniolă – Amf. Maiorescu – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Portugheză – Amf. Maiorescu – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Filologie clasică – Sala 326 – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Neogreacă – Sala 322 – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Maghiară – Sala 1 – ora 09.00, Pitar Moș

    • Rromani – Sala 1 – ora 09.00, Pitar Moș

    • Studii Iudaice – Sala 2 – ora 09.00, Pitar Moș

    • Arabă – Amf. Goethe – ora 09.00, Pitar Moș

    • Turcă – Sala Emerson – ora 09.00, Pitar Moș

    • Chineză – Sala Cartianu – ora 09.00, Pitar Moș

    • Japoneză – Amf. Mark Twain – ora 09.00, Pitar Moș

    • Studii Americane – Sala Plante – ora 09.00, Pitar Moș

    • Germană – Amf. Shakespeare – ora 09.00, Pitar Moș

    • Neerlandeză – Amf. Shakespeare – ora 09.00, Pitar Moș

    • Rusă – Cabinet – ora 09.00, Pitar Moș

    • Slave – Amf. Pușkin – ora 09.00, Pitar Moș

    • Engleză – Amf. 5 + Sala 70, Universitatea N. Titulescu (Metrou Timpuri Noi) – ora 09.00

  • 20 iunie – Limbă și Literatură B;
    • Franceză – Amf. Hasdeu – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Italiană – Sala 213 – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Spaniolă + Catalană + Portugheză – Amf. Maiorescu – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Greacă Veche, Latină – Sala 322 – ora 09.00, Edgar Quinet

    • Română – Sala 118, ora 09.00, Edgar Quinet

    • Engleză – Amf. Bogdan și Amf. Shakespeare si Amf. Goethe – ora 09.00, Pitar Moș

    • Germană – Amf. 5, Universitatea N. Titulescu (Metrou Timpuri Noi) – ora 09.00

    • Neerlandeză – Amf. 5, Universitatea N. Titulescu (Metrou Timpuri Noi) – ora 09.00
    • Rusă – Amf. Pușkin – ora 09.00, Pitar Moș

    • Hindi, Persană, Coreeană – Sala Emerson – ora 09.00, Pitar Moș

    • Suedeză – Amf. Mark Twain – ora 09.00, Pitar Moș

  • 24 iunie – SUSȚINEREA  LUCRĂRII:
    • Literatura Germana A+B, sala Catedra, de la ora 9:00
    • Limba Germana A+B, sala Goethe, de la ora 9:00
    • Suedeza B, Cabinetul de suedeză, ora 10.00
    • Neerlandeza A+B ora 9.00, sala 57bis Universitatea Nicolae Titulescu

TRADUCERE ŞI INTERPRETARE

  • 18 iunie – ENGLEZĂ (SCRIS) – Amf. Bogdan – ora 08.00 – Pitar Moș;
  • 19 iunie – ENGLEZĂ (ORAL);
  • 20 iunie – FRANCEZĂ (SCRIS) – Sala 313 – ora 09.00 – Edgar Quinet;
  • 21 iunie – FRANCEZĂ (ORAL);
  • 24 iunie – GERMANĂ (SCRIS) – Amf. Bogdan – ora 09.00 – Pitar Moș;
  • 25 iunie – GERMANĂ (ORAL);
  • 26 iunie – RUSĂ (SCRIS), SPANIOLĂ, ITALIANĂ (SCRIS + ORAL);
    • Rusă – Amf. Puskin – ora 09.00 – Pitar Moș
    • Italiană – Sala 213 – ora 09.00 – Edgar Quinet
    • Spaniolă – Amf. Maiorescu – ora 09.00 – Edgar Quinet
  • 27 iunie – RUSĂ (ORAL);
  • 28 iunie – FRANCEZĂ, SPANIOLĂ, ITALIANĂ, RUSĂ (SUSȚINEREA LUCRĂRII);
  • 29 iunie – ENGLEZĂ – ora 15:00, GERMANĂ – ora 10:30 (SUSȚINEREA LUCRĂRII)
    • Germană, sala Goethe, de la ora 10:30;

LIMBI MODERNE APLICATE

  • 24 iunie – PROBA A (ENGLEZĂ + LIMBA B) – ora 8:00 – Amf. Stoilow, Facultatea de Matematică, Edgar Quinet
  • 26 iunie – PROBA B (DREPT + ECONOMIE) – ora 8:00 – Amf. Stoilow, Matematică, Et. 1, Edgar Quinet
  • 28 iunie – SUSȚINEREA  LUCRĂRII
    • Germană, sala Goethe, de la ora 9:00.
Acte necesare

ATENȚIE! Începând cu sesiunea iunie 2018, lucrările de licență și disertație se depun, în format fizic și electronic, la înscriere, conform art. 13 din Regulamentul de organizare și desfășurare a examenelor de licență și master în Universitatea din București. Departamentele vor recepționa lucrările în format fizic și electronic și vor viza cererea de înscriere în acest sens, ÎNAINTEA înscrierii la secretariat. Programul de depunere și adresele de email pot fi consultate AICI. Cererile de înscriere și fișele de lichidare de mai jos pot fi imprimate față-verso.

  • LICENȚĂ – Acte necesare pentru înscrierea la licență – AICI;
    • Fișă de lichidare – AICI;
    • Cerere de înscriere:
      • Limbă și Literatură – AICI;
      • Limbi Moderne Aplicate – AICI;
      • Studii Culturale – AICI;
      • Traducere și Interpretare – AICI;
    • Cerere de echivalare – pentru echivalarea probelor susținute anterior – AICI;
    • Formularul privind colectarea datelor de contact (se depune imprimat și semnat conform instrucțiunilor de pe site) – AICI;

Toate documentele de mai sus se completează indiferent dacă absolventul susține sau nu lucrarea de licență! Candidații care nu doresc să susțină lucrarea vor menționa acest lucru în locul semnăturii profesorului coordonator, pe cererea de înscriere.

  • DISERTAȚIE – Acte necesare pentru înscrierea la disertație – AICI;
    • Fișă de lichidare – AICI;
    • Cerere de înscriere – AICI;
    • Formularul privind colectarea datelor de contact (se depune imprimat și semnat conform instrucțiunilor de pe site) – AICI;

Pentru fișa de lichidare sunt necesare vize de la bibliotecă (secțiile BCU din FLLS), serviciul social și serviciul contabil (ambele în clădirea Facultății de Drept).

Documente necesare depunerii lucrării de licență / disertație (la departamente):
  • LICENȚĂ:
    • lucrarea de licență (imprimată + trimisă în format electronic prin email);
    • declarație de originalitate – AICI (se atașează lucrării scrise);
    • declarație depunere – AICI;
  • MASTER:
    • lucrarea de disertație (imprimată + trimisă în format electronic prin email);
    • declarație de originalitate – AICI (se atașează lucrării scrise);
    • declarație depunereAICI;

Programul de depunere pentru toate departamentele este disponibil AICI.

ATENȚIE! Începând din sesiunea iunie 2017, cele două probe (examenele scrise, respectiv susținerea lucrării de licență) se desfășoară independent. Așadar, un student care nu a obținut notă de trecere la prima probă (examenele scrise) se poate prezenta la susținerea lucrării, urmând ca proba nepromovată să fie susținută într-o sesiune ulterioară.

Share This