Sesiunea de comunicări științifice a studenților se organizează anual, la finele lunii aprilie sau început de mai, și se adresează studenților de la toate cele trei cicluri de studiu (Licență, Masterat, Doctorat). Pot fi propuse teme din domeniile filologie sau studii culturale și care se pot înscrie în următoarele direcții de cercetare: achiziția limbii, învățarea unei limbi străine, lingvistică teoretică, lingvistică istorică, tipologie lingvistică, sociolingvistică, traductologie, analiza discursului, teoria și istoria literaturii, literatură comparată, studii culturale.

Înscrierea la conferință se poate face trimițând până pe data de 17.04.2020 un rezumat al lucrării de maxim 2 pagini, format standard[1] (care să includă și blibliografia) la adresa de email: alina.tigau@lls.unibuc.ro. Rezumatul trimis pentru înscriere cât și prezentările din cadrul conferinței vor fi în limba română. O selecție de lucrări va fi publicată în revista online a conferinței.

Date importante:

16.03 – 17.04.2020: înscrierea la sesiunea de comunicări

17 – 20.04.2020: evaluarea rezumatelor primite

20.04.2020: comunicarea acceptului de participare/respingerii lucrării

21.04.2020: publicarea programului conferinței pe site-ul FLLS

24-25.04.2020: sesiunea de comunicări

[1] 12 Times New Roman, un rând distanță, justified

Având în vedere contextul actual, conferința de anul acesta se va desfășura exclusiv în mediul online, prin utilizarea platformei Zoom. Pentru a participa la oricare dintre cele trei secțiuni din program va invitam să accesați link-urile corespunzătoare AICI.

Programul conferinței poate fi consultat AICI.

Rezumatele lucrărilor care vor fi prezentate pot fi consultate AICI (limbă) și AICI (literatură).

Prof. dr. Alexandra Cornilescu

Prof. dr. Anca Peiu