Selectează o Pagină

În data de 9 aprilie 2024, de la orele 17:00, programul de Limba și Literatura Coreeană găzduiește la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Str. Pitar Moș, no. 7-13, Sala Consiliu, conferința ”A Diplomatic Incident: The Aggression of North Korean Agents against the Belgian Ambassador to Romania (April 1971)”, susținută de dl. Adrien Carbonnet.

Adrien Carbonnet este conferențiar universitar dr. la Facultatea de Arte a Universității Catolice din Louvain și director al Centrului de Studii Coreene, înființat în cadrul aceleiași universități.

Activitatea sa de cercetare se desfășoară în domeniul istoriei relațiilor internaționale în Asia de Est (secolele XIX și XX), concentrându-se cu precădere asupra perioadei coloniale japoneze și a Războiului rece.